Bilgisayar İpuçları

Günlük hayatta yerini git gide akıllı telefonlara bırakmaya başlamış olsa da, bilgisayarın hayatımızdaki yeri göz ardı edilemez. Gerek okul veya iş ortamlarında, gerek aile veya arkadaşlarla iletişim aracı olarak veya bir çok farklı nedenle bilgisayar kullanıyoruz. Bunun bir sonucu olarak bize kısıtlı olarak verilmiş olan zamanın büyük bir bölümünü bilgisayar karşısında tüketiyoruz. Gerek bakım ve onarım işlemleri, gerek bir dosya indirme - yükleme işlemi veya bilgisayara yaptırılan bazı işlemler oldukça fazla vakit alabiliyor.

Bilgisayarın Yavaş Çalışmasının Nedenleri

1. Başlangıçta açılan uygulamalar ve arkaplan hizmetleri. Bilgisayarınıza yüklediğiniz bazı uygulamalar bilgisayarı açtığınızda otomatik olarak çalışmaya başlarlar. Bunlardan anti-virüs yazılımları veya klavye - fare sürücüsü gibi yazılımlar gereklidir ve bu şekilde başlatılmalıdırlar. Diğer programların otomatik güncelleme hizmetleri veya sürekli kullanmadığınız uygulamaların çalışması için gerekli olan hizmetler otomatik olarak başlatıldığında bilgisayarınızın geç açılmasına ve yavaş çalışmasına neden olurlar.

Çözüm:

Görev Yöneticisini (CTRL + SHIFT + ESC) açın ve 'Başlangıç' sekmesine gidin. Anti-virüs ve sürücü yazılımları dışındaki tüm uygulamaları devre dışı bırakın.

- Hizmetler sekmesini açın ve alt kısımdaki 'Hizmetleri Aç' bağlantısına tıklayın.
- Açılan listede 'Başlangıç Türü' başlığına tıklayarak hizmetleri başlangıç türüne göre sıralayın.

Otomatik olarak başlatılan gereksiz hizmetleri;
- Sadece uygulama açılınca çalışacaklarda 'Elle' seçeneğini seçin, diğerlerini 'Devre Dışı' bırakın.
- Elle başlatılan istemediğiniz hizmetleri de 'Devre Dışı' bırakabilirsiniz.

2. Diskteki dosyaların parçalanması. Hard diske veri yazılırken disk üzerindeki boş alanlar kullanılır ve bu alanların adresleri tablo halinde saklanır. Veriler farklı sektörlere dağılmışsa okuma yapılırken hard diskten bu sektörler ayrı ayrı okunur ve bu da işlem süresini uzatır.

Çözüm:

Bilgisayarım'a girin ve Yerel Disk sürücülerinden birine (Ör: Yerel Disk (C:)) sağ tıklayın. 'Araçlar' sekmesine geçin ve 'En iyi duruma getir' butonuna tıklayın. Parçalanmış sürücüleri seçip 'En iyi duruma getir' butonuna tıklayın. Sürücüleri otomatik olarak en iyi duruma getirme devre dışı ise haftada bir kontrol edilecek şekilde aktifleştirin.

3. Disklerde gereksiz dosyaların birikmesi. Bilgisayar uygulamaları bazı işlemler için geçici dosyalar oluştururlar ve bazen bu dosyalar silinmeden geçici klasörlerde kalır. Bazen de işletim sisteminin yüklü olduğu bölüme yeni bir işletim sistemi yüklendiğinde (format atarken) eski işletim sistemine ait dosyalar hard diskte kalır. Bu durum hem hafızayı azaltır hem de bilgisayarı yavaşlatır.

Çözüm:

- Bilgisayarım'ı açın ve temizlemek istediğiniz yerel diske sağ tıklayın.
- Açılan menüden 'Özellikler' i seçin.
- Özellikler penceresinde 'Diski Temizle' butonuna tıklayın.
- Disk temizleme penceresinde 'Sistem dosyalarını temizle' butonuna tıklayın. (isteğe bağlı)
- Tamam butonuna tıklayın.


Genel Öneri

Bilgisayarınızı temizlemek ve hızlandırmak için CCleaner uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak