Mobil Programlamaya Giriş

Günümüzde bilgisayar uygulamalarına kıyasla daha çok tercih edilen uygulamalar mobil yazılımlardır. Özellikle Android işletim sistemleri cihazlarda sıklıkla tercih ediliyor. Telefonlar, tabletler, akıllı tv vb. bir çok elektronik cihazda Android işletim sistemlerinden biri yüklü. Bu nedenle taşınabilir cihazlar için program yazmak, bilgisayar uygulaması yazmaya nazaran daha akıllıca bir tercih olacaktır. Ayrıca Google Play, Apple Store veya Windows Mağazası aracılığıyla uygulamalarınızı kolayca dağıtıp pazarlayabilirsiniz.

Android (%52) dışında Apple iOS (%35), Blackberry (%7), Windows Phone (%2) ve diğer (%5) mobil işletim sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Fakat amacınız daha büyük kitlelere ulaşmaksa tercihiniz Android veya iOS olmalı.


Android uygulamaları yazmak için öncelikle Java programlama dilini öğrenmeniz gerekiyor. Android projeleri geliştirmek için en sık kullanılan IDE (Integrated Development Environment - Tümleşik Geliştirme Ortamı) yazılımları Android Studio ve Eclipse uygulamalarıdır.

Adroid uygulamalarda ekranda gösterilen her form / pencere Activity olarak adlandırılır. Bu formlar ilk açıldığında Activity ile ilgili Java dosyasındaki onCreate metodu çağrılır. LayoutInflater adı verilen, XML dosyalarını ekranda görünen Buton, TextBox vb. kontrollere çeviren bir arabirim fonksiyonu bu onCreate metodu içinde çağrılır ve parametre olarak gösterilecek görünüm (Layout) belirtilir. Bu sayede Activity açıldığında ekranda form ve kontroller gösterilir.

Güvenlik amacıyla uygulamanın erişebileceği internet erişimi, sms okuma veya gönderme, hafıza kartını okuma veya yazma gibi telefon özellikleri kısıtlıdır. Bu nedenle Manifest adı verilen uygulama bilgilerini içeren dosyada, uygulamanın kullanacağı özellikler belirtilir. Uygulama yüklenirken hangi izinlere sahip olacağı gösterilir ve kabul ettiğinizde uygulama yüklenir. Yüklerken izin verdiğiniz özellikler dışındaki özelliklere erişemez.

Mobil yazılıma başlamak için Turkcell'in hazırlamış olduğu Geleceği Yazanlar web sitesindeki dersleri inceleyip, online sınavlara girebilirsiniz. Sınavları geçtiğinizde başarı belgeleriniz de profilinizde listeleniyor.

Google veya YouTube'da da mobil yazılım ile başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar eğitici içerikler bulabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak