Web Programlamaya Giriş

Web programlamaya ilk başladığımda HTML (Hypertext Markup Language) ile başlamıştım. Daha sonra ASP (Active Server Page) script dili ile ilgilenirken JavaScript öğrenmeye de başladım. Bunlardan HTML ve JavaScript istemci (ziyaretçi, kullanıcı) tarafında işlenerek çalıştırılır. Yani bu veriler sunucudan salt metin formatında indirilip ziyaretçinin kullandığı web tarayıcısı (Örneğin: Internet Explorer, Chrome, Opera...) tarafından görsel ve işlevsel bir web sayfasına dönüştürülür.
ASP, ASP.NET, PHP veya diğer sunucu dilleri ise sunucu bilgisayarı üzerinde çalışarak istemciye gönderilecek verileri oluşturur. Bu veriler statik bir sayfa içeriği olabileceği gibi (örneğin şu anda okuduğunuz yazılar), veri tabanından veya başka bir kaynaktan çekilen güncel veriler de olabilir (sosyal ağlardaki gönderiler gibi).

Ben ilk olarak ASP sunucu dilini öğrenmiştim, bu dil VBScript veya Visual Basic dilleriyle aynı yapıda olup, günümüzde pek tercih edilmemektedir. Bunun yerine çok daha güncel ve işlevsel olan ASP.NET sürümü günümüzde oldukça popüler olarak kullanılıyor. Ayrıca ASP.NET ile web siteleri programlarken isteğe bağlı olarak C#, Visual Basic.NET gibi dotNetFramework çatısı altında çalışan programlama dillerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca köklü bir geçmişe sahip olup günümüzde gerek sunucu masraflarının az olması, gerek daha kolay yazılıp çalıştırılabilmesi gibi nedenlerden dolayı PHP (Personel Home Page) script dili de oldukça popüler olarak kullanılıyor. Hatta sürekli kullandığımız web sitelerinin çoğu PHP dili ile programlanmış durumda (örneğin Facebook).

Bunlarla beraber web sitelerinin olmazsa olmazlarından biri de CSS (Cascading Style Sheets). Bu arkadaşımız ise web sitelerinin estetik görünümüyle ilgileniyor. Örneğin; sayfanın arkaplan rengi veya resmi, sayfadaki bölümlerin yerleşimi, sayfadaki yazıların veya ekranda gördüğünüz her şeyin rengi, boyutları, konumu vb. tüm özellikleri CSS ile belirtilir.

Eğer sıfırdan basit bir web sitesi yazmaya karar verdiyseniz HTML ve CSS bilmeniz şart. Bu iki dili etkili kullanarak oldukça etkileyici web tasarımları hazırlayabilirsiniz. Eğer web sitenizde kullanıcı girişi, veri tabanında veri saklama ve işleme gibi özellikler de kullanacaksanız sunucu dillerinden en az birini (PHP veya ASP.NET gibi) öğrenmeniz gerekir. Web sayfalarınız daha işlevsel olacaksa (örneğin sayfa yeniden yüklenmeden sayfadaki veriler güncellenecek, sunucu bilgisayarını yormamak için bazı doğrulama veya hesaplama işlemleri istemci bilgisayarında yapılacak veya web sayfanızda bir sohbet alanı oluşturacaksanız) günümüzde hemen her web sitesinde kullanılan JavaScript dilini de öğrenmeniz gerekir.

Özetleyecek olursak tamamen işlevsel bir web sitesi yazabilmek için HTML, CSS, Javascript dillerinin tümünü ve PHP, ASP.NET veya ASP gibi sunucu dillerinden en az birini bilmeniz gerek.

Eğer amacınız bir kişisel blog, küçük çaplı bir işletmenin tanıtım ve iletişim sitesi veya çok özel işlevleri olmayan, piyasadaki diğer web siteleriyle benzer bir web sitesi yapmaksa internette bir çok hazır script bulabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan tasarruf etmiş olup, hem de güvenlik açıklarından korunmuş olursunuz.

Tek başınıza Wordpress benzeri bir script yazmak bile haftalarınızı alabilir ve doğal olarak bu scriptiniz hata ve güvenlik açıklarıyla dolu olacaktır. Web siteleri hazırlanırken tasarım ve yazılım bölümleri ayrı ayrı ve senkronize bir şekilde hazırlanmalıdır. Hobi olarak web yazılım veya tasarımla ilgileniyorsanız hem yazılımı, hem tasarımı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat bir alanda uzmanlaşmak istiyorsanız yazılım için programlama dillerine yoğunlaşmanız gerekirken tasarım için ise grafik tasarım ve renklere odaklanmalısınız. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak