Yazılım İpuçları

İster bilgisayar, ister mobil ister elektronik veya web ile ilgili bir proje yazıyor olun projenizin ilerleyen aşamalarda içinden çıkılamaz bir hal almaması için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunlardan belki de en önemlisi kod içinde yorum satırları kullanmak ve olabildiğince sade ve temiz kod yazmak.

Sıfırdan yazmaya başlayıp haftalarca uğraştığınız bir projenin tüm ayrıntıları, kullandığınız sınıf veya fonksiyon isimleri zaten hafızanızdadır. Neyi ne amaçla yazdığınızı bilirsiniz ve bir düzeltme yapmanız gerektiğinde dönmeniz gereken yeri zaten biliyorsunuzdur. Ama projeyle ilgilenmeyi bıraktıktan belli bir süre sonra tekrar ilgilenmeye başladığınızda eğer kodunuzda yorum satırları kullanmadıysanız, neyi neden yaptığınızı açıklamadıysanız tekrar anlamanız oldukça zor olabilir ve bu nedenle projeyi atıp sıfırdan yazmaya çalışabilirsiniz.
Ayrıca bir ekiple çalışıyorsanız başka birinin yazdığı kodu anlamak, kendi yazdığınızı anlamaktan daha zor olabilir. Bu nedenle kodlarken mutlaka her işlemin neden yapıldığını anlaşılır şekilde açıklayın.

Bir diğer husus ise fonksiyon veya sınıf isimlerinin kullanımı. Programcılar genelde kullandıkları programlama diline göre değişken isimleri tanımlarlar. Örneğin sunucudan bilgi çeken bir fonksiyonun adı İngilizce "get info" (get information - bilgi al) kelimelerinden oluşabilir. Veya Türkçe karakter kullanmadan "bilgi al" kelimeleri ile de değişken adını oluşturabilirsiniz.

C, C++, PHP için;
get_info, bilgi_al

Java için; 
getInfo, bilgiAl

C# veya VB.NET için; 
GetInfo, BilgiAl

Bu şekilde değişken isimlerini tanımlayabilirsiniz. C# için "get_info" veya C++ için "bilgiAl" şeklinde değişken tanımlamanızın da kodun çalışması açısından bir mahzuru yoktur. Fakat değişken isimlerini belli bir kurala göre tanımlamanız kodun anlaşılırlığını ve görünümünü olumlu yönde etkiler.

Hatasız çalışan fakat estetik olmayan bir C# kod bloğu:

string GelenVeri;
GelenVeri = getInfo("http://yunus.tk");
TextBox1.Text = GelenVeri;

Doğru yazım şekli:

// Sunucudan veri alınıyor ve ekrana yazdırılıyor
TextVeri.Text = GetInfo("http://yunus.tk");

Basit ve anlaşılır şekilde kod yazmak verimli çalışmanızı ve kodunuzun daha anlaşılır olmasını sağlar. Ayrıca hata yapma olasılığınız da azalmış olur. Bununla beraber önemli olan bir diğer konu da projenin ön hazırlık aşamasının sistemli bir şekilde planlanmış olması. Kodlamaya başlamadan önce nasıl bir yapı oluşturacağınızı, hangi değişkenleri kullanacağınızı ve bu değişkenlerin hangi türde olacağını, nesne sınıflarının nasıl olacağını ve kullanılacaksa API özelliklerini ve dış kütüphaneleri önceden belirlemek işinizi oldukça kolaylaştırır. Aksi halde kodlama yaparken karar vermeniz zorlaşacaktır. Yine de deneme yanılma yoluyla ekleme çıkarmalar yapmanızın bir mahsuru yoktur (projenin son çalışan halini yedek aldığınız sürece).

Yedekleme sanal ortamda çalışırken olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Her an herhangi bir nedenle veri kaybı yaşayabilir ve projenizi kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu durumlarda halihazırda kaydedilmiş yedek dosyalarını kullanarak kaldığınız yerden devam ederek zaman kazanmış olursunuz, ki dünyada zamandan daha değerli bir şey olmadığını bilmeyen yoktur.

Projeler ayrıca gerek hatalardan arınmak gerek yeni özellikler kazanmak için güncellenmek zorundadır. Güncellenmeyen uygulamalar hızla gelişen teknolojinin gerisinde kalarak uyumluluğunu ve kararlılığını yitirecek ve kullanılamayacak hale gelecektir. Bu nedenle yaptığınız uygulamanın kolay güncellenebilecek bir yapıda olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca güncellemeleri emin olduktan sonra yayımlayarak sık güncellemelerle kullanıcıların gözüne batmamaya dikkat etmelisiniz.

Son olarak en önemli faktörlerden biri de güvenlik. Gerek uygulamanızın kaynak kodlarını, gerek kullanıcı verilerini sakladığınız veri tabanını ve diğer işlemleri güvenli tutmalısınız. Aksi takdirde uygulamanız deobfuscator, decompiler türü yazılımlarla kolayca kaynak kodlarına dönüştürülebilir veya web siteleriniz / veri tabanı sunucunuz saldırıya maruz kalabilir, lisanslı olarak dağıttığınız ürünler sahte seri numaralarıyla kullanılabilir ve bunlar gibi bir çok olumsuz durumla karşılaşabilirsiniz. Sanal dünyada güvenlik olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak