Yazılım Kaynakları

Günümüzde bilgiye ulaşmak internet sayesinde çok çok kolay bir hale geldi. Bununla beraber internet alanı git gide genişledi ve artık sadece bilgiyi değil; en sade, en verimli ve en anlaşılır biçimde sunulmuş bilgiyi bulmak istiyoruz. Bunun başlıca nedenleri ise web sitelerinde okuduğumuz yazıların çoğunun yanlış bilgiler vermesi, cümlelerin çok uzun veya çok kısa olması, site düzeninin göze hitap etmemesi, yazının anlaşılamaması olabilir.

Bu yazıda faydalı olduğunu düşündüğüm bazı web sitelerini anlatacağım.


1. http://www.tutorialspoint.com/tutorialslibrary.htm

En güzel yazılım sitelerinden biri ve benim favorim. Burada hemen her programlama diline ait çok kapsamlı bilgiler bulabilirsiniz.


Bu web sitesinde web yazılım ile ilgili hemen her alanda özenle hazırlanmış dersler bulabilirsiniz. Ayrıca "Try it yourself" (kendin dene) bölümlerinde konuyla ilgili örnek kodları düzenleyebilir ve nasıl çalıştığını görmek için site üzerinde test edebilirsiniz.


Burada ise hemen her konuda Türkçe yazılı veya video dersler var. İçerikleri site üyeleri hazırladığı için konular belli bir düzende ilerlemiyor yine de oldukça verimli olduğunu düşünüyorum. Sitenin diğer bir özelliği ise, üye olarak kendi derslerinizi de ekleyebiliyorsunuz. Yazınız veya videonuz size aitse (alıntı değilse) sitede ve profilinizde listeleniyor. Bu sitede ayrıca benim de bir yazar profilim var: http://sanalkurs.net/arkeolog

4. https://www.youtube.com/user/thenewboston/playlists


Bu adres ise bir YouTube kanalına ait (TheNewBoston). Bu kanaldaki derslerin gerçekten eğitici olduğunu düşünüyorum. Oynatma listelerinin düzeni, derslerin işleniş sırası vb. iyi düşünülmüş ve dersler Türkçe olmamasına rağmen kolayca anlaşılacak şekilde hazırlanmış.

5. https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/tum-dersler.aspx


Microsoft tarafından hazırlanmış bu Türkçe eğitim platformu da beğendiğim kaynaklar arasında. Ders videoları sunum şeklinde ilerliyor ve konu sonrası soruları ile öğrendiklerinizi pekiştirmenizi sağlıyor.

6. https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/


Turkcell tarafından hazırlanmış bu eğitim platformu ise mobil yazılıma odaklanıyor. Android, iOS, Windows Phone gibi mobil işletim sistemleri veya Arduino geliştirme kitleri ile ilgili yazılı ve video dersler içeriyor. Sınavlara girerek sanal başarı belgeleri de alabiliyorsunuz. Bu sitede de bir profilim var: https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/kisi/m.yunus.akdag

7. http://www.yakinkampus.com/dersler/


Bu site daha çok TheNewBoston kanalına benziyor. Dersler Türkçe anlatıldığı için anlamak daha kolay olabilir. Ayrıca 3ds Max, Auto Cad gibi tasarım ve modelleme eğitimleri de var.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak