Neden Python Öğrenmeliyim?

Python derlenip çalıştırılan bir programlama dili değildir. Komut Satırı veya Terminal üzerinde çalıştırılan bir script (betik) dilidir. Python komutlarını dosyaadi.py şeklinde kaydederek direkt dosya sistemi üzerinden, Komut Satırı veya Terminalde dosyanın bulunduğu dizine gelip "python dosyaadi.py" komutunu vererek çalıştırabildiğiniz gibi herhangi bir yere kaydetmeden doğrudan python işleyicisi (python.exe) üzerinde de çalıştırabilirsiniz.
Python standart kütüphanesi ihtiyaç duyabileceğiniz neredeyse bütün kütüphaneleri bünyesinde barındırır. Örneğin; veritabanı oluşturma ve kullanma, xml dosyaları veya json verileri ile işlemler, bir web sitesinden veri çekme gibi çoğu işlevi Python ile kolayca kullanabilirsiniz.

Üstelik işletim sisteminden bağımsız (cross platform) olarak çalıştığı için aynı kodları hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca Python bünyesinde çok kullanışlı bir çok gömülü fonksiyon barındırır. Matematiksel işlemlerden, metin veya sayı türünde değişkenlere, diziler ve demetlerden bayt ve bayt dizelerine kadar ihtiyaç duyabileceğiniz fonksiyonlar hazır olarak gelir.

Dahili kütüphanelere ek olarak diğer Python programcılarının önceden hazırladığı kütüphaneleri de indirip projelerinize ekleyebilirsiniz.

Python uygulamasını bilgisayarınıza yüklediğinizde "Python Manuals" dokümanı da bilgisayarınıza yüklenir. Bu dosya https://docs.python.org/3/ sitesinin içeriği ile aynıdır. Çevrim dışı olsanız bile dokümanlara kolayca ulaşabilmenizi sağlar.

Python uygulamasını indirirken iki farklı sürüm gösterilir. Bunlar Python2 ve Python3 sürümleridir. Python'a sıfırdan başlayacaksanız Python3 öğrenmelisiniz. Python2 ile arasında çok fazla fark olmasa da, yeni sürümlerle çalışmak kodlarınızın gelecekte kullanılabilirliğini arttırır. Programlama dilleri sürekli gelişip değiştiği için sürekli en yeni sürümleri öğrenmeye çalışmalısınız. Örneğin Windows 98 veya Windows XP işletim sistemleri için yazılmış olan uygulamaların çoğu günümüz Windows 8.1 veya Windows 10 işletim sistemlerinde sorunsuz çalışmayacaktır.

Bu durum sizi endişelendirmesin. İşletim sistemleri veya programlama dilleri ne kadar değişirse değişsin en fazla fonksiyon adları değiştirilir veya yeni özellikler eklenebilir. Yani öğrendiğiniz dili yeni sürümlerde kullanamamanız söz konusu değildir. Sadece farkları öğrenmeniz gerecektir.

Yazımda Python dilini anlatmayacağım. Çünkü zaten hali hazırda yazılmış bir çok içerik var. Python öğrenmek isteyenlere şu e-kitabı tavsiye edebilirim:

Ayrıca Python Manuals dosyasında tüm modüller ve fonksiyonların kullanımı ve özellikleri detaylı olarak anlatılıyor. Yine de harici bir kaynak belirtecek olursak şu siteyi deneyin:

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak