Front-End Web Yazılımın Gelişimi

Eskiden web sayfalarını hazırlarken tablo yapısını kullanırdık. Bu tablolar kenarlıkları görünmeyen Word tabloları gibi durup sayfa düzenini oluştururlardı. Microsoft firmasının geliştirmiş olduğu Front Page programı Office paketinde yer alırdı ve o zamana göre oldukça kullanışlıydı.

Daha sonra gelişen teknoloji ile HTML (1991) yerine HTML2 (1995) ve daha sonra HTML3.2 (1997), HTML4.01 (1999), XHTML (2000) ve en son HTML5 (2014) yapısı kullanılmaya başlandı ve tablo yerine katmanlar (div elementleri) kullanılarak daha az kod yazarak daha çok iş yapılması hedeflendi. Son olarak HTML5 tüm gücüyle web dünyasında etkin olmaya başladı.

HTML5 ve CSS3 en yeni web teknolojileri olup responsive (hem masaüstü hem mobil cihazlarda ekrana göre otomatik düzen sağlayan) tasarımlar yapmayı kolaylaştıran, tarayıcı üzerinden Flash veya Silverlight gibi eklentilere ihtiyaç duymadan video oynatma, ses dosyası veya mp3 yürütme, hatta mikrofon - kamera gibi giriş birimlerini kullanarak fotoğraf veya video akışları yakalamaya imkân veren mükemmel sistemlerdir. Bu sistem o kadar güçlüdür ki, günümüzde tarayıcı tabanlı 3 boyutlu oyunlar bile yazılabilmektedir.

Teknolojinin bu hızla gelişmesi gerçekten umut verici. Düşünsenize eskiden AJAX sistemi olmadığı için sayfa ancak yeniden yüklendiğinde veya farklı bir sayfaya geçildiğinde güncellenebiliyordu. Facebook gibi sitelerde bile bildirim veya mesaj sistemleri olmasına rağmen ancak sayfa yenilendikten sonra yeni mesajları veya bildirimleri görebiliyordunuz.

Günümüzde tüm sosyal ağ siteleri ve çoğu benzer siteler etkin bir şekilde AJAX teknolojisini kullanıyorlar. Bu sayede sayfanızı değiştirmeden haber kaynağında dolaşırken aynı anda mesajlaşabiliyor, bildirimlerinizi anında görebiliyorsunuz. Bu sayede hem zaman kazanıyor, hem de daha az veri trafiği kullanıyorsunuz.

Bu sitemlerle birlikte yeni hazır kod paketleri de yayımlanmaya başladı ve artık hazır bileşenleri kullanarak dakikalar içinde sıfırdan web tasarımları yapabiliyorsunuz. Bootstrap ve jQuery ikilisini kullanarak oldukça profesyonel görünen, sorunsuz ve responsive web sayfaları hazırlayabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Almanca - Nomen-Verb-Verbindungen

CSS ile Yüksekliği 100% Olarak Ayarlamak